Trabzonspor neden büyük?

Türk futbolunun tek ve gerçek devrimci takımı olan Trabzonspor yine bir ilke imza atarak kendinden sonra şampiyon olacak olan Anadolu takımını da belirledi. Bunu yaparken bir taşla kuş katliamı yapan Trabzonspor ezeli rakibi Fenerbahçe’yi de derin bir komaya soktu. Bu koma halinden bir camianın nasıl çıkması gerektiğini merak edenlere 1996 yılından bu yana Trabzonspor’un hikayesine bakmalarını önermekten başka elimizden gelen bir şey yok.
Fenerbahçe’nin Trabzonspor ile berabere kalması sonucu ortaya çıkan tabloyu yorumlayan ulusal medya her zamanki gibi sınıfta kaldı. Adı Radikal kendi “Tırsak” olan bir gazetemiz 2 tam sayfada anlatmaya çalıştığı Bursa’nın başarısı ile Fenerbahçe’nin derin üzüntüsünü haberlerinde sadece 2 cümlede Trabzonspor’dan bahsederek tarif etmiş.
Maç öncesinde kıt akılları ile Trabzonspor’u hükümetteki bakanlardan, Bizans basınının kalemşorlarına kadar baskı altına almaya çalışanlar, sahada oynadığı kişilikli oyunu görüp zerre utanmışlar mıdır bilinmez ama maç bittiğinde yeni şampiyonu belirleyenin Trabzonspor olduğu gerçeği o utanmaz suratlara bir tokat gibi inmiş oldu.
Trabzonspor’un bu davranışı başlı başına bir büyüklük göstergesi olmasının yanı sıra aynı zamanda Türk futbolunda yer edinmek isteyen diğer takımlara ders niteliği taşıyan yönlerinin olduğunu unutmamak gerek.
Dün gece son düdükle birlikte Bursa şehri şampiyonluğu kutlamaya başladı. Bu kutlamalara az sayıda Bursalının yaşadığı kentlerdeki cılız kutlamalar da eklendi. Bursaspor’un kardeş kulübü olan Ankaragücü taraftarının bu konuda istisna oluşturması tek istisna idi. Bu demek değildir ki Bursaspor’un şampiyonluğu diğer şehirlerde kutlanmadı. Taraftarlar taşkınlık yapıp birbirlerine girmedi. Klasik bir şampiyonluk sevincinde yaşanması beklenen her şey Bursaspor’un şampiyonluğunda da yaşandı. Ben örneği Adıyaman’dan vererek Neden Trabzonspor Türkiye’nin en büyük futbol başarı hikayesidir onu anlatmak istiyorum.
Bursaspor’un şampiyonluğu tüm yurtta ve KKTC’de de kutlandığı gibi Adıyaman’da da kutlandı.
Ama bir farkla...
Kavga edenlerden hiç bir taraf Bursaspor taraftarı değildi. Kavga eden gurupların bir tarafı Fenerbahçe diğer tarafı ise Fenerbahçe’nin şampiyon olamamasına sevinen Galatasaray ve Beşiktaşlılardı.
Trabzonspor şampiyon olduğunda ülkenin hiç bir santimetrekaresinde bu sahneyi göremeyeceğimizi bildiğimiz için bir kez daha Trabzonsporlu olmaktan gurur duyduk. Bursa’nın veya Trabzonspor olmaya heveslenen tüm Anadolu takımlarına Adıyaman’daki kavga örnek olsun.
Bursaspor bu başarısını tekrarlayabilir ve yeniden şampiyon olur mu diye soranlara cevabım şudur: Hele Levent Kızıl federasyondan bir ayrılsın o zaman konuşuruz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !