Trabzon Bu Rektörü Haketmiyor

Ülkenin ilk kurulan üniversitelerinden biri olma şansını yakalayan bir üniversitemiz var. Var ama bu kağıt üzerinde bir ilk. Yoksa milyonu bulmayan nüfusu ile bir Anadolu şehrini dönüştüremeyen, ona fikri liderlik yapamayan bir üniversiten olsa ne olur olmasa ne olur.

Benim KTÜ Rektörü olan beyefendi ile olan ilgim onun benim şehrimde Rektör olmasından her gün duyduğum ızdıraptan öte bir anlam taşımaz.

Bilgisayarımda bir sayaç yaptım KTÜ rektörü şu kadar zamandır bu şehirde ve bu üniversitede rektörlük yapıyor diye. Zamanın ilerlediğini gösteren sayaç onun ömrünü uzattıkça ben ve benim gibi şehrini gizli ajandası olmadan sevenlerin ömrünü yiyor.

Üniversitelerin başarı sıralamasında nal toplayan KTÜ öğrencileri başta olmak üzere şehrin tüm paydaşlarına adeta işkence çektiriyor. Yanı başında gürül gürül akan bir Avrasya dünyası varken ve o hinterlanttaki gençlerin eğitim alabileceği yegane üniversite olabilecekken vizyonunu her yıl içine kapanıp kampus içine yeni bir yüzme havuzu yapmakla sınırlı tutan bir üniversite ve onun vizyonsuz rektörü şehrin bahtsızlığı değildir de nedir?


TRABZON’DAN VE TRABZONSPOR’DAN BİR ŞEY OLMAZ

Gerçekten de olmaz. Olamaz… Çünkü camiasına 3 yıl üst üste lig şampiyonluğunu vaat eden FB başkanı şampiyonluğun sahada kazanılmayacağını bildiğinden düğmeye bastı. Değil Hürriyet’in spor müdürlüğüne Ahırkapı Roman Orkestrasının halı saha takımına malzemeci olamayacak bir vizyon kamuoyu yapsın diye göreve getiriliyor. Bunun üzerine GS yönetimi bu atamayı doğru bulmayarak söz konusu şahıs hakkında çekilmiş bir görüntüyü basına sızdırıyor.

 Şimdi bir kez düşünün Hürriyet’in spor müdürünün kim olduğu veya olacağı FB veya GS’yi neden ilgilendirsin? İlgilendirir. Hatta Trabzonspor’u da Diyarbakırspor’u da ilgilendirir. Hem de aynı nedenlerle ilgilendirir. O Türkiye medyasının amiral gemisi diye adlandırılan gazete sadece İstanbul takımlarına hizmet ediyor diye ilgilendirir. O gazetede kadın pedi yazarı bile varken 6 kez şampiyon olduğu ve dünyanın dört bir yanında milyonlarca taraftarı olduğu halde bir tek Trabzonspor yazarı olmadı diye ilgilendirir. İlgilendirir çünkü gazete çıkartıyorum diye İstanbul takımlarına tetikçilik yaptırılıyor diye ilgilendirir. İlgilendirir çünkü on yıllardır bırakın spor müdürünü bir tek Trabzonlu yazarı yokken bunun hesabını Hürriyet’ten soramayan bir kulübün taraftarıyız diye ilgilendirir. İlgilendirir çünkü biz de Aziz Yıldırım kadar biliyoruz ki bu şampiyonluk denen illet sahada kazanılmıyor. Trabzonspor’a ve Trabzon’a düşen bunu anlayıp eşeği sağlam kazığa bağlamaktır.

 2 yıl önceki Trabzonspor kongresinde de dediğim gibi; Trabzonspor şampiyon olmak istiyorsa rakiplerini, hakemleri, federasyonu, mafyayı, İstanbul basınını, ordu destekli kulüpleri, TÜSİAD’ı yenmek zorundadır.

Yeneceğiniz rakipler bunlardır. Önleminizi de bu isimleri aklınıza kazıyarak almalısınız. Yoksa TS Club mağazasının açılışına 10 yıl önce aldığınız korsan forma ile gelip. Başkana afra tafra atarcasına “Paşkanum Fatihlan Kökdenizi ne zaman alacasunuz?” diye terbiyesizlik yapmakla bu iş olmuyor. Gören duyan da sanırki Fatihlan Kökdeniz bizi 15 kez şampiyon yaptı.

 

TRABZON BÜYÜKŞEHİR OLMALI

Geçtiğimiz günlerde Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu’nun açıkladığı “Büyükşehir olmanın yolu yakın belde belediyelerinin Trabzon’a dahil edilmesi gerekir ” önerisine kamuoyu gereken önemi ve desteği vermeli.

Yüzyılın başında tarihi misyonunun kendine yüklediği anlamlarla kazandığı dünya şehri kimliğini kaybetmeye başlayan Trabzon şehrinin “Büyükşehir” statüsünü kazanması için ortaya atılan bu projeye tüm Trabzon şehrinin sahip çıkması gerekir. Hatta gereken nüfus için sadece belde belediyelerinin Trabzon’a dahil olması yetmez. İlçe belediyelerinden de bir kaçının da bu projeye dahil edilmesi gerekir. Başta o belde ve ilçe belediye başkanları olmak üzere bu belde ve ilçelerde yaşayan tüm halkın Büyükşehir olmanın kendilerine olacak katkılarını iyi anlamaları gerekir.  Umarız ve dileriz ki söz konusu bu belediyelerin başkanları şehrin kazanımlarını kısır iç çekişmelere ve kendi koltuk sevdalarına kurban etmezler ve öneriye gereken desteği verirler.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !